Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu osobowego?

Wiele czynników składa się na wysokość ubezpieczenia na samochód osobowy. Takimi czynnikami sąs m.in. ile lat i jaki jest model ubezpieczanego pojazdu, jaki jest staż i jakie posiada doświadczenie ubezpieczający pojazd klient, Gdzie mieszka klient i gdzie auto jest, ma być użytkowane. Dlatego biorąc pod uwagę tyle różnych czynników, jest wręcz niemożliwym jednoznacznie określić, jak wysoko może być składka polisy OC na samochód lub inny ubezpieczany pojazd? Kilka poniższych przykładów pomoże nam w estymacji tej wartości.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu osobowego? Jakie auto ubezpieczasz.

Wartosc ubezpieczenie OC samochodu i koszt polisy zalezy od takich parametrów: model, rok produkcji, marka pojazdu, czy jaka jest pojemność silnika. Wpływ na wysokość ubezpieczenia ma również fakt jak będziemy użytkować pojazd. Gdy samochód jest zarejestrowany na firmę i będzie użytkowany w ramach działalności oznaczając że częstość jego wykorzystania jest wyższa wpływa to na prawdopodobieństwo wyrządzenia jakiejść szkody na danym pojeździe.

Kolejnym elementem wpływającym na wysokość składki jest fakt czy kierownica jest po lewej, czy po prawej stronie. Pisaliśmy o tym tutaj: Ubezpieczenia i stawki dla "anglików"

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu osobowego? Kto ubezpiecza ma znaczenie

Wysokość składki polisy uzależniona jest od ubezpieczającego, który jest wpisany na polisę. Zależy od jego długości posiadania prawa jazdy, ilości wypadków w przeszłości. Wpływ na składkę polisy mają wszystkie osoby wpisane na umowie ubezpieczenia, takie osoby jak: współubezpieczeni (np. małżonkowie), współwłaściciele auta. W momencie gdy samochód jest użytkowany przez dwóch kierowców, to cena polisy jest uwzględniowa jako wypadkowa średnia składka dla obu użytkowników.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu osobowego? A wypadkowa bezpieczeństwa na drogach. 

Jak większość ludzi mogła zauważyć, składka ubezpieczenia obowiązkowego OC jest różna w innych krajach UE. Według badań IE (Insurance Europe) jest to powiązane z wieloma czynnikami. Główne można zebrać w poliższe punkty:

  • Jakie jest prawo i jaie są przepisy, które obowiązują w kraju, czyli mają na to wpływ tzw. wewnętrzne regulacje;
  • Jaki jest poziom bezpieczeństwa drogowego: składa się na to m.in. wskaźnik ilości uczestników wypadków samochodowych, jaki jest % śmiertelnych zdarzeń, również typ i ukształtowanie geologiczne tereneu oraz klimat w danym regionie;
  • Jakie są koszty likwidacji szkód powiązane wypłacanymi zwrotami ubezpieczonym, wysokością kosztów opieki medycznej;
  • Jaki % portela firm ubezpieczeniowych jest powiązany z oszustwami ubezpieczeniowymi – np. sztucznie wygenerowane stłuczki, czy też inne nieprawdłowości i ukryte informacje we wnioskach umów ubezpieczeniowych;
  • Jaki w danym kraju jest poziom opodatkowania aktywów towarzystw ubezpieczeniowych;
  • Jaki jest % pojazdów które nie posiadają aktualnego ubezpieczenia OC;

Szczególnie ważny w kontekście polskich uwarunkowań jest punkt związany z bezpieczeństwem drogowym. 

 

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu osobowego? Jak Obliczyć składkę

Aby dowiedzieć się ile może kosztować ubezpieczenie OC samochodu osobowego, możemy sprawdzić w kalkulatorze. Jednak bardzo często wysokość takiego porównania odbiega od rzeczywistości, a algorytmy kalkulatorów nie biorą pod uwagę wszystkich skomplikowanych paramwetrów. Dlatego warto sprawdzić składkę w systemie takim jakim jest agens.pl tutaj agenci zrobia rzeczową i szczegółową wycenę naszej polisy i pomogą w zrozumieniu wszystkich elementów w umowie OWU. Pisaliśmy o tym tutaj:W jaki sposób czytać OWU?

 

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu osobowego? Mieszkańcy którego regionu kupią najtaniej?

Średnia cena ubezpieczenia OC jest różna w równych regionach i województwach. Dla Polski uśredniona cena za polisę wyniosła w styczniu 2016 r. około 460 zł (106 euro) – tak przedstawiła w swoim raporcie Insurance Europe. Okazuje się że najtańsze OC dla kierowców mogą zakupić mieszkańcy Kielc i okolic. Mimo ostatnich wzrostów ceny polisy OC, to Polska może się pochwalić jednymi z najniższych w całej Europie. Z raportu wynika że średnio za ubezpieczenie płacimy około 50% aktualnej średniej europejskiej.


Skomentuj, zadaj pytanie:
Komentarze 0
  • Zostań pierwszą osobą, która skomentuje ten wpis.

W tym artykule: Ubezpieczenie OC, Ile kosztuje OC, Polisa OC.